Kategórie
 
 
 

Dámske čižmy - Fly London

 
 

 
 
 
 
Vyberte si z ponuky
 
 
 

Od Eskimákov po dnes


Predstavme si históriu čižiem. Verili by ste, že pôvod dámskych čižiem sa viaže k starej Inuitskej kultúre? Na základe tohto údaju by sme ich smelo mohli označiť ako najstarší typ obuvi. Ich vznik bol isto podmienený potrebou teplej obuvi a to hlavne v krajinách, kde vládli chladné bojové podmienky ako napríklad v Rusku. Čižmový prelom však nastal až omnoho neskôr.

V 16. storočí nastúpili na scénu čižmy jazdecké. Boli to čižmy s manžetami a naozaj vysoké, siahali až po stehná. Samozrejme, tento typ čižiem bol prispôsobiteľný i pre nižšie postavy, čižmy sa dali v prípade potreby zrolovať. V tejto dobe však čižmy určite neboli módnou záležitosťou, využívali sa najmä ako pracovná obuv a ich noseniu sa tešili príslušníci vojenských jednotiek, čiže ženy si na svoju čižmovú príležitosť museli ešte počkať.

V 17. storočí sa kožené čižmy stali najobľúbenejšou obuvou majetných a úspešných mužov, dokonca si ich získali čižmy na podpätku. Dámy v tomto období naopak preferovali obuv s nízkou podrážkou. V tejto dobe sa začali sledovať i topánkové trendy. To znamenalo, že čižmy sa od seba líšili rôznymi farebnými aplikáciami, tkanými vzormi, prackami a aj výškou podpätku. Aj tvar topánok sa mení, upúšťa sa od zaoblenej špičky a do popredia sa dostáva tvar štvorcový až špicatý, špicaté čižmy uprednostňovali najmä dámy. Tie zámožnejšie si mohli dovoliť aj čižmičky, ktoré boli vyšívané hodvábom, zamatom alebo saténom a zdobené výraznými krajkami.

Ďalšia významná vlna módy, ktorá zasiahla dámske čižmy, sa uskutočnila v 19.storočí, kedy sa stala čierna dominantnou farbou čižiem a zároveň svoje miesto pod slnkom si našli kotníkové čižmy. Tieto čižmičky najprv mali pružne ladené boky, tie neskôr v roku 1860 vystriedalo šnurovanie alebo spanilejší pojem, viazanie čižmičiek saténom prípadne farebnými kožami, čo dodávalo elegantný vzhľad. Okrem toho, takto viazané čižmy vzbudzovali dojem skromnosti a ladne obopínali členok i lýtko, čím bol celkový ženský dojem umocnený. Veľmi atraktívnymi čižmami boli tzv. „barrette“ čižmičky, ktoré pôsobili ako črievička nadstavená do výšky pomocou pančušky, ktorá bola spevnená jemnými koženými popruhmi pozdĺž celej tejto látky. Po roku 1920 sa však tieto výstredné a rýdzo dámske prvky čižiem vytratili a dalo by sa povedať, že sa opäť vrátili skôr k svojej praktickej úlohe. A teda ich využitie bolo takmer do roku 1970 orientované na mužské potreby v podobe vojenských čižiem, prípadne kovbojských. Po tomto roku by sme mohli s úsmevom na tvári skonštatovať, že čižmy boli úspešne začlenené a prezentované ako obuv módna, ktorá sa až dodnes teší popularite a pestrým prevedeniam od módnych dizajnérov.

Nájdite si tie pravé

Dámske čižmy považujeme za jedny z najzákladnejších druhov topánok, ktoré žena doma má. Ak by sme tento typ obuvi porovnávali s poltopánkami či kotníkmi, tak by sme sa dopracovali k jednoznačnému výsledku, že pojem čižmy je charakteristický pre topánku, ktorá siaha nad členok, niektoré z nich až nad kolená. Ale tento fakt je na každej z vás, akej čižmičke dáte šancu. Okrem toho, čižma odjakživa mala jeden najväčší benefit a to, že chráni nohy pred chladom, silným vetrom a dokonca sem tam i pred nekoordinovanými dažďovými kvapkami. Čižmy na zimu rozdeľujeme okrem iného podľa ich výšky: môžu byť členkové čižmy (kotníkové čižmy), čižmy po kolená, resp. čižmy nad kolená, tzv. „overknees“.  

Aby ste vedeli rozhodnúť pre tie správne čižmy, musíte si dôkladne všímať šírku zvršku a tiež ako vám čižmy sadli, keď ste ich obuli. Ide o to, aby neodstávali, ale ladne vám nohu obopínali. Len vtedy je to to pravé orechové – čižmové. Taktiež ak ide o čižmy s dlhým zvrškom bez šnurovania či zipsu, je potrebné, aby táto časť bola dostatočne široká pre Vaše chodidlo, inak čižmu neobujete. Šírka zvršku je tiež dôležitá aj z pohľadu hrúbky lýtok.

Pri výbere čižiem sa treba aj zamyslieť nad ich účelom. Ak chcete čižmy k sukni, mali by Vám pekne priliehať, ak však hľadáte čižmy k nohaviciam, musíte si nechať malú šírkovú rezervu. Čižmy sa od seba líšia aj spôsobom zapínania. Poznáme čižmy bez zapínania alebo čižmy na zips. Ten sa zväčša nachádza na ich vnútornej strane a môže byť po celej dĺžke čižmy, alebo je tam vložený len krátky zips a je kombinovaný s ďalším spôsobom uľahčujúcim ich obúvanie. Na trhu sú aj čižmy na šnurovanie, tu sa dá hovoriť aj o estetickej úlohe šnúrok, pretože okrem ich funkčnej povinnosti čižmu zdobia.  

Dámske čižmy sa líšia aj podľa podpätku. Čižmy so širokým podpätkom, čižmy s ihličkovým podpätkom, čižmy na klinovom podpätku a netreba zabudnúť ani na čižmy na platforme. Okrem typu podpätku si všímame aj jeho výšku. Toto by sa dalo zhrnúť do troch úrovní, čižmy bez podpätku sa pohybujú vo výške od 1 až do 2 cm, čižmy na nízkom podpätku sú tie medzi 2 až 5cm a všetko čo má podpätok vyšší ako je 5 cm, sú čižmy na vysokom podpätku.

Ak hľadáte čižmy do tuhej zimy, určite musia byť poriadne zateplené a mať široký podpätok, aby ste neprišli k nejakej nepríjemnej nehode a mali pocit stability. Keď snívate o čižmách na ihličkovom a vysokom podpätku, to je správna voľba do suchého počasia, kedy Vám žiaden úraz nehrozí. Pri výrobe dámskych čižiem sa výberu materiálu medze nekladú. Najbežnejšie sú kožené čižmy, nasledujú velúrové, lakované  a semišové čižmy. Môže ísť aj o vhodnú kombináciu materiálov, ktoré dodávajú čižmám šmrnc. V dnešnej dobe nájdete čižmy v ich klasickej čiernej farbe, nápaditej hnedej, ale i v extravagantnejšom farebnom prevedení. Na dámskych čižmách sú častokrát dominantné vzory, pracky, resp. iné aplikácie prameniace z kreatívnych dielní módnych dizajnérov. Už si len vybrať!

Paleta čižiem na e-shope Robel.sk

Byť neprehliadnuteľná, neodolateľná a mať aj v zime pôvab, to všetko je možné s dámskymi čižmami na Robel.sk. U nás nájdete kvalitné kožené čižmy, ktoré Vám dodajú iskru, budú neodmysliteľnou súčasťou Vášho outfitu a v tuhej zime Vás poriadne zahrejú. Originalita, štýl a pohodlie sú prívlastky, o ktoré sa postarajú značky zvučných mien. V zime Vás žiadna mínusová teplota nevystraší, ak sa rozhodnete pre Rieker čižmy. Kráčať štýlovo ulicami môžete jednoznačne v Olivia Shoes čižmách. Ak ste duchom mladá a máte rezký krok, určite Vás potešia Dockers čižmy. O „street look“ sa starajú Mustang a s.Oliver čižmy. Do čiernej elegancie Vás zasvätia modely značiek Gabor, Högl alebo Tamaris. Nájdite si svoj splnený čižmový sen ešte dnes!

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia